10 Fun facts
God morgon! Äntligen måndag va? Jag ska verkligen inte göra något mer spännande än att jobba och plugga idag. Behöver komma i fas lite inför film-projektet som drar igång nu i veckan. Eftersom det verkar ha tillkommit en del nya läsare här den senaste tiden tänkte jag att det vore kul att dela med mig av lite "fun facts" om mig själv - så att ni får lära känna mig lite bättre - tycker själv det är så roligt att läsa. Har ni någon rolig fakta om er själva? Dela gärna med er i kommentarsfältet!
🌻 Jag har en journalistisk utbildning i grunden och ville tidigare jobba som grävande journalist där drömmen mer eller mindre var att göra livet surt för en massa stora bolag.
🌻 Jag pratar något fruktansvärt mycket och kan ofta komma på mig själv med att tänka att jag borde hålla klaffen. Det går sällan särskilt bra dock.
🌻 Jag skaffade min systemkamera för mindre än två år sedan eftersom jag ville kunna ta en snygg blogg-bild där min mobil syntes i bild. Jag visste inte ens att jag tyckte om att fotografera då. Ett år senare fotograferade jag mitt första bröllop!
🌻 Jag har jobbat som telefonförsäljare i sju år. Bara platschefen har varit på företaget längre än mig, haha.
🌻 Jag studerar till Produktionsledare inom Media på Malmö Universitet och går just nu termin 4 av 6. Jag har dock fortfarande ingen aning om vad jag egentligen vill göra när jag är klar.
🌻 Jag började läsa ungdomsböcker som fem-åring. Skrev också en egen helt fantastiskt (ehrm...) historia om en enhörning på en ridskola, som kunde teleportera sig med hjälp av magiska krafter i sitt horn. Ni hör ju själv, riktig bestseller.
🌻 Jag har sedan barnsben "letat efter lik" i skogen. Hittills har det mest spännande varit ett skelettet från en struts.
🌻 Fram tills för ett par år sedan festade flera dagar i veckan och brukade mängder av alkohol och droger. Idag är mitt största intresse att sitta hemma i pyjamas en fredagskväll och somna klockan 22. Var sak har sin tid och tant känner sig färdig helt enkelt.
🌻 Jag är 160 cm lång och mer än 10 cm kortare än alla mina yngre syskon - vilket min kära mamma mer än gärna berättar för alla som inte sett mig sedan jag var fem.
🌻 Jag älskar konspirationsteorier och är övertygad om att Aliens besöker oss ibland. Jag är också ganska säker på att de önskar att vi inte var så jäkla dumma i huvudet.

Gillar
Kommentarer

